HISTORIA SODOWANIA ZACZYNA SIĘ W AMERYCE

To mieszkańcy najbogatszego kontynentu poznali pierwsi skuteczność i bezinwazyjność oczyszczania sodą. Przetestowali tę metodę na wielu płaszczyznach, a później rozpoczęli jej propagowanie na świecie. 

Historia tej technologii wiąże się z symbolem Ameryki – stojącą u ujścia rzeki Hudson – 93-metrową Statuą Wolności. Na początku lat 80. naszego wieku władze Nowego Jorku postanowiły odczyścić ten najsłynniejszy na świecie wzniesiony w latach 1884-1886 posąg wykonany ze stali i miedzi. Szukano metody, która nie naruszy w żaden sposób powierzchni pomnika, a jednocześnie oczyści go tak, że będzie wyglądał jak nowy.

 

Wówczas Benny LeCompte postanowił wymyślić szybkie, wydajne i bezpieczne oczyszczanie maszynowe. Próbował na wielu przedmiotach z użyciem rozmaitych substancji aż pewnego dnia sięgnął po sodę, nieinwazyjny produkt nie posiadający właściwości ściernych. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę LeCompte dzisiejszy właściciel SodaBlast Systems™ (MMLJ, Inc.) w Ameryce skonstruował specjalną maszynę, która potrafiła wyrzucić sodę w odpowiednich ilościach i z prędkością zbliżoną do prędkości ponaddźwiękowej. Wyrzucona w ten sposób soda, eksplodowała przy kontakcie z powierzchnią i strącała wszelkie zabrudzenia. Tak narodziła się technologia, którą Benny LeCompte opatentował nazywając ją SodaBlast Systems™ i rozpoczął jej propagowanie w świecie, najpierw oczywiście dbając o skuteczną renowację Ameryki. Technologia SodaBlast Systems™ sprawdzona została we wszystkich dziedzinach przemysłowych. Okazało się, że jest skuteczna i bardzo uniwersalna. Dziś stosowana jest z powodzeniem na całym świecie. Jej era nastaje też w Polsce, pod nazwaną przez nas w 2008 roku nazwą "sodowanie™".